Napsali o knize
MF DNES / 20. prosince 2008
Kniha nabízí tisíc starých fotografií
Atelier Duplex vydal mimořádně kvalitní a bohatou publikaci starých snímků Nového Města nad Metují a okolí.
Vkusným vánočním dárkem se může stát pro nejednoho obyvatele Nového Města nad Metují publikace, která se objevila v minulém týdnu na pultech knihkupectví. Publikaci pod názvem Stopy starých časů vydal novoměstský Atelier Duplex a snažil se do ní dostat reprezentativní soubor asi tisíce snímků od počátku fotografie do sedmdesátých let minulého století. Na snímcích je zachycen především dnešní život obyvatel města ve všech ročních obdobích, ale i podoba mnoha známých míst napříč minulým stoletím. Autoři sháněli fotografie, kde se dalo, a využili nejen oficiální archivy a muzejní fotografické sbírky, ale i snímky soukromých rodinných archivů. Proto se v knize dostalo místo i na záběry, které jsou zcela neznámé a velmi vzácné. Je až neuvěřitelné, že autoři publikace, kterou uvedli pod výstižnějším podtitulem fotoalbum, nasbírali na dva tisíce historických snímků. Kniha je k dostání v novoměstské knihovně a muzeu i v knihkupectvích v Novém Městě nad Metují, v Náchodě a v Jaroměři. Autoři plánují také dodání do hradeckých knihkupectví. Slavnostní uvedení knihy na trh se uskutečnilo v budově atelieru na hlavním náměstí v Novém Městě nad Metují. Pro dnešní představení knihy jsme záměrně vybrali především ty staré fotografie, které navozují pocit Vánoc a zimy v Novém Městě nad Metují.
MF DNES / 27. prosince 2008
Fotoalbum objevuje staré časy
Autoři exkluzivní knihy historických snímků z Nového Města nad Metují dva roky pátrali v archivech.
Nové Město nad Metují – Grafici z Atelieru Duplex v Novém Městě nad Metují už mají za sebou zkušenosti se spoluprací na vydání trilogie publikací hradeckých historických fotografií, která vyšla pod názvem Fotoalbum města Hradce Králové. Proto se rozhodli, že připraví a vydají, tentokrát už sami, podobnou, avšak technicky náročněji zpracovanou knihu starých fotografií z Nového Města nad Metují. Reprezentativní publikace nyní vyšla pod názvem Stopy starých časů a nabízí atraktivní výlet do historie města, které díky svému panoramatu historického centra získalo přízvisko Český betlém. A právě tento nezapomenutelný pohled na město celou knihu otevírá. „Pojali jsme publikaci jako cestu napříč časem po městě a jeho nejbližším okolí. Pátrali jsme dva roky v archivech, v muzeích a soukromých sbírkách. Vyzvali jsme také veřejnost, aby nám pomohla svými rodinnými alby. A snažili jsme se všechny fotografie, které nám lidé poskytli, do knihy zařadit,“ říká jeden z tvůrců publikace Petr Vlček a dodává, že v knize je asi tisíc historických fotografií, které autoři vybírali z téměř trojnásobného množství snímků. Tak například jedna z novoměstských rodaček, dnes obyvatelka Ostravy, poskytla atelieru zajímavou fotografii z návštěvy Jana Masaryka v nedalekém Dlouhém – Rzech, kam poválečný ministr zahraničí rád jezdíval. Tento snímek v knize doplnil fotografie z návštěvy prezidenta T. G. Masaryka v Novém Městě o dvacet let dříve, které se Jan Masaryk také zúčastnil.
Rozkvetlé aleje
Autoři představují na starých fotografiích i podoby města, které už ztratilo. Dvoustranu například věnovali rozkvetlým třešňovým alejím, jimiž bývalo Nové Město nad Metují proslulé. „Dnes už aleje zmizely nebo zarostly. Použili jsme i staré fotografie třešňových burz ve Vrchovinách, kde česáči v jeden červnový den stromy očesali, třešně dopravili na vlak a ty už byly druhý den ráno žádaným zbožím na vídeňských trzích“, říká Radovan Krtička z Atelieru Duplex. Kniha využívá i bohatý fotografický archiv městské části Krčína, jehož radnice v roce 1923 nechala vyfotografovat všechny domy v Krčíně. V knize jsou i takové kuriozity jako například fotokomiks z první republiky, jak správně využívat požární hlásič. „Do knihy jsme zařadili i některé grafické dokumenty a pozoruhodnosti, například některé výtvarné práce z prvorepublikového archivu základní školy v Komenského ulici nebo razítko Bartoňovy útulny Peklo, které navrhl Josef Váchal. Máme tam i fotografii Váchala v Pekle,“ říká Petr Vlček.
Archiv Theodora Böhma
Neuvěřitelný zdroj dobových dokumentů a fotografií nalezli autoři ve dvou fotografických albech, která zůstala po podnikateli Theodoru Böhmovi. Tato rodina vlastnila nejmodernější a nejkvalitnější litografickou tiskárnu rakouského mocnářství, která tiskla pohlednice pro celé Rakousko-Uhersko a je uvedena jako výrobce na mnoha starých pohlednicích řady měst. Archiv Theodora Böhma a jeho potomků však skrýval především bohatou sbírku snímků ze života této rodiny a mnoho fotografií provozu tiskárny.
Snímky z bohatého archivu použili tvůrci na více jak padesáti stránkách výpravné publikace. „Nalezli jsme v archivech i původní skleněné negativy starých fotografií. Ty jsme často použili jako základ pro reprodukce v knize,“ říká Radovan Krtička. Ti, kteří si knihu pořídí, budou mít také příležitost poznat život v Novém Městě nad Metují v minulém, ale i na konci 19. století. Pohlédnou do tváře žebračky zachycené v uličce Zádomí, do života řemeslníků či se projdou mezi korzujícími předky. Autoři totiž rezignovali na klasický formát fotografií a často se pomocí výřezů opticky „zabořili“ do starých snímků. „Nechali jsme také staré fotografie působit. Kde na nich zapracoval čas, tam jsme moc rány nehojili,“ říká Petr Vlček.
Oslavy i okupace
V knize jsou i části věnované významným událostem, například čtyřstému výročí oslav města v roce 1901, období německé okupace či srpnu 1968. „Snažili jsme se vybírat unikátní snímky, například fotografii zaznamenávající propagandistickou výstavu z protektorátu pod názvem Vůdce pomůže i vám. V knize je i několik fotoreportáží. Třeba o události, kdy lokomotiva v zimě roku 1941 uvízla ve veliké závěji. Jiné fotoreportáže zachycují odvádění kolaborantů či nacistickou výzdobu zdí kláštera milosrdných bratří ve městě a samozřejmě také osvobození Nového Města nad Metují rudoarmějci. Kniha končí fotografiemi z šedesátých let. „Normalizaci jsme do knihy už nechtěli, ale jako epilog knihy jsme použili fotografie z šedesátých a sedmdesátých let, na nichž dlouholetý kostelník František Červinka chodí do rodin v kostýmu svatého Mikuláše. Tento člověk udržoval v totalitním režimu tradici českého předvánočního zvyku, dnes různými Santa Klausy tak devalvovanou. Fotografie nasnímal jeden z jeho synů černobíle a pak některé koloroval. Takto symbolicky a také barevnými snímky starých automobilových veteránů na tradičních motoristických srazech jsme zastoupili v publikace novou dobu,“ říká Petr Vlček. Texty k jednotlivým kapitolám, úvod a popisky k fotografiím výpravné publikace napsala historička a ředitelka státního okresního archivu v Náchodě Lydia Baštecká.
Petr Broulík
Hospodářské noviny / 6. března 2009
Stopy starých časů.
Nové Město nad Metují a okolí
(Sestavili Petr Vlček a Radovan Krtička, doprovodné texty Lydia Baštecká, atelier duplex 2008, 324 stran)
V záplavě obrazových publikací na téma krásných zašlých časů se občas objeví kniha, která výrazně vybočí z rutinního reprodukování historických pohlednic a fotografií měst a obcí České republiky. Takovou publikací jsou i Stopy starých časů o východočeském Novém Městě nad Metují. Kniha krásná nejen tím, že útočí na čtenářův-divákův sentiment při představování městských zákoutí a dávno zmizelých domů nebo firem, jako například záběry ze slavné mocnářské tiskárny Böhm. Obrázky jsou ostré jako břitva (někdy až moc) a graficky je kniha vypravena jako exkluzivní album. Nádherný projev lokálpatriotismu.
www.hka.cz / 5. ledna 2009
Reprezentativní publikace o Novém Městě nad Metují
Nové Město nad Metují – Jedinečný dárek před vánocemi vydal pro občany i návštěvníky Nového Města nad Metují atelier duplex. Publikace pod názvem „Stopy starých časů“ představuje na tisíc snímků od počátku fotografie do sedmdesátých let minulého století.
Autoři publikace, uvedené pod výstižnějším podtitulem „fotoalbum“, nasbírali během dvou let na dva tisíce historických snímků. Zachycuje dnešní život Novoměšťanů ve všech ročních obdobích, ale i podobu mnoha známých míst napříč minulým stoletím.
„Pojali jsme publikaci jako cestu napříč časem po městě a jeho nejbližším okolí. Pátrali jsme dva roky v archivech, v muzeích a soukromých sbírkách. Vyzvali jsme také veřejnost, aby nám pomohla svými rodinnými alby. A snažili jsme se všechny fotografie, které nám lidé poskytli, do knihy zařadit,“ říká jeden z tvůrců publikace Petr Vlček.
Smyslem knihy byl nevšední výběr a prostor neznámým i raritním snímkům a ukázkám z dochovaných archiválií, např. z archivu proslulé mocnářské tiskárny Böhm.
Autorkou všech textů k jednotlivým kapitolám i komentářů k fotografiím výpravné publikace je historička a ředitelka státního okresního archivu v Náchodě Lydia Baštecká.
Před vánoci byla kniha k dostání v novoměstské knihovně a muzeu i v knihkupectvích v Novém Městě nad Metují, v Náchodě a v Jaroměři. V těchto dnech by se měla objevit v Hradci Králové i dalších městech.